MENU
Polichromia sklepienia kaplicy

Dodał: Zbigniew Franczukowski (bynio)° - Data: 2020-11-05 00:13:15 - Odsłon: 400
Lata 1936-1938

Data: 2020:11:05 00:11:09  


Barokowa kaplica pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego jest częścią zespołu pałacowo-parkowego w Zawieprzycach.
Kaplica stoi od 300 lat na wzgórzu zamkowym. Murowana, wzniesiona prawdopodobnie pod koniec XVII wieku przez Atanazego Miączyńskiego, według planów Tylmana z Gameren.
Polichromie zostały wykonane w latach 1723-1748 z fundacji syna Atanazego, Piotra Miączyńskiego. Przedstawiają sceny z życia ziemskiego i Sąd Ostateczny. Polichromia kopuły w Zawieprzycach wzorowana jest na fresku z kopuły kaplicy Tyszkiewiczów kościoła dominikanów w Lublinie. Na tamburze artysta uwiecznił sceny z życia św. Antoniego Padewskiego, na ścianach motywy roślinno-kwiatowe oraz herby Suchekomnaty Miączyńskich i Krzywda Rzewuskich.
Ten barkowy zabytek niszczał od wielu dekad. Przepiękne polichromie pod kopułą i na ścianach zalewane były przez opady deszczu. Całość obiektu popadała w ruinę.
Gmina Spiczyn ponosząc wiele starań pozyskała pieniądze na remont z Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego. Po rozpoczęciu prac okazało się jednak, że wymiany wymaga nie tylko pokrycie, ale i zabytkowa więźba dachowa. Tak więc zakres prac zdecydowanie się zwiększył.
W ramach prac konserwatorskich kaplica otrzymała nowy dach. Usunięto uszkodzone i popękane tynki, a na ich miejsce położono nowe. Ze szczególna pieczołowitością przeprowadzono renowację detali architektonicznych. Wymienione zostały opaski odwadniające oraz położono nową instalację elektryczną. Cała elewacja utrzymana w odcieniach beżu powoduje, że budynek kaplicy zdecydowanie wyróżnia się na tle zawieprzyckiego parku.
Jesienią 2019 roku Gustaw Bołdok, student Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w ASP Warszawa, przeprowadził renowację części bezcennych polichromii. Była to jego praca dyplomowa pod kierownictwem prof. Andrzeja Mazura.

Za

  • /foto/9691/9691510m.jpg
    1967
  • /foto/9691/9691536m.jpg
    1967

Cyfrowa Biblioteka Narodowa / www.polona.pl CBN Polona

Poprzednie: Budynek nr 6 Strona Główna Następne: Przystanek kolejowy Szklarska Poręba Huta (d. stacja)