Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 10049649

Kościół Wszystkich Świętych



 
Pierwotny kościół drewniany w Nowym Brzesku został zbudowany w roku 1279 i przetrwał do roku 1410. Wybudowano kościół murowany, który został rozebrany w pierwszej połowie XVII wieku.
W 1632 roku rozpoczęto budowę obecnego kościoła. Kościół ten konsekrował Bp Mikołaj Oborski, sufragan krakowski. Był kilkakrotnie przebudowywany, kilka razy spalony.
Prezbiterium kościoła zbudowano w 1640 roku w stylu późnego renesansu. Zostało przerobione około połowy XIX wieku. Obecny wygląd jest rezultatem przebudowy ...
Pierwotny kościół drewniany w Nowym Brzesku został zbudowany w roku 1279 i przetrwał do roku 1410. Wybudowano kościół murowany, który został rozebrany w pierwszej połowie XVII wieku.
W 1632 roku rozpoczęto budowę obecnego kościoła. Kościół ten konsekrował Bp Mikołaj Oborski, sufragan krakowski. Był kilkakrotnie przebudowywany, kilka razy spalony.
Prezbiterium kościoła zbudowano w 1640 roku w stylu późnego renesansu. Zostało przerobione około połowy XIX wieku. Obecny wygląd jest rezultatem przebudowy i powiększenia kościoła. W latach 1850 - 1858 rozbudowano go na trzynawowy. W latach 1901 - 1902 dobudowano do kościoła od zachodu kruchtę, a od południa dwukondygnacyjną przybudówkę mieszczącą na parterze zakrystie, a na piętrze pomieszczenie z dwoma oknami. Fasada Kościoła utrzymana jest w stylu gotyckim, fronton ozdobiony trzema kamiennymi figurami: Matki Bożej Niepokalanie Poczętej i świętych Stanisława i Wojciecha.
Opis
Obecnie korpus kościoła jest trzynawowy. Sufit nawy głównej jest pokryty drewnianym stropem kasetonowym w stylu renesansowym. Ołtarz główny, utrzymany jest w stylu odrodzenia włoskiego z 1664 roku. W ołtarzu głównym krucyfiks pomiędzy dwoma złoconymi kolumnami korynckimi, a po bokach stoją późnogotyckie figury: Matki Bożej i Św. Jana Ewangelisty. na zasuwie obraz Wszystkich Świętych.
Ołtarz Główny
Ołtarz Główny pochodzi z 1664 roku, został on wykonany przez Franciszka Szczerkalskiego - zakonnika z klasztoru Norbertanów w Hebdowie. W środku znajduje się półkolista wnęka z postacią Chrystusa ukrzyżowanego. Na zasuwie znajduje się obraz przestawiający adorację Trójcy Świętej przez świętych. Po bokach ołtarza znajdują się rzeźby przedstawiające Matkę Bożą i Św. Jana Ewangelistę. Zwieńczeniem ołtarza jest obraz przedstawiający chustę św. Weroniki z odbiciem twarzy Pana Jezusa. Nad obrazem znajduje się napis: "Jesu, Tibi Sit Gloria".

Ambona
W nawie głównej późnobarokowa ambona, zdobiona złoconymi ornamentami roślinnymi. Jej szczyt wieńczy figura Św. Michała Archanioła z mieczem w prawej ręce i rycerskim hełmem na głowie.

Ołtarze boczne
Ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej
W kościele są cztery ołtarze, po dwa w każdej nawie. W północnej nawie znajduje się późnobarokowy ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej. Z boku stoją figury świętych.

Ołtarz Matki Bożej Bolesnej
Pod chórem, w tej samej nawie znajduje się ołtarz Matki Bożej Bolesnej. ozdobiony kolumnami korynckimi skręcanymi o trzonach oplecionych girlandami. Po bokach figury: Św. Jana Ewangelisty i Matki Bożej ze załamanymi rekami. W centralnej jego części figura Matki Bożej Bolesnej - Pieta. Ołtarz posiada zwieńczenie tablicowe z płaskorzeźbą przedstawiająca Św. Michała Archanioła, a po bokach figury: Św. Wojciecha i Św. Stanisława.

Ołtarz Św. Anny
W południowej nawie późnobarokowy ołtarz Św. Anny. W centralnej jego części obraz Św. Anny Samotrzeciej nauczającej Najświętszą Maryję Pannę. Po bokach ołtarza na cokole stoją figury: Św. Stanisława Kostki i Św. Kazimierza.

Ołtarz Najświętszego Serca Pana Jezusa
Pod chórem w tej samej nawie mieści się ołtarz Najświętszego Serca Pana Jezusa, pierwotnie poświęcony Św. Marii Magdalenie. Ołtarz ujęty dwoma skręconymi kolumnami, we wnęce w kształcie oślego grzbietu znajduje sie figurka Najświętszego Serca Pana Jezusa, po bokach stoją dwie figury. Zwieńczenie tablicowe posiada obraz Św. Antoniego.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1974
    komentarze: 0
    Kościół pw. Wszystkich Świętych. Obok kościoła stoi drewniana ...